Blog
Jaką wiedzę musi posiadać pediatra?
Pediatra towarzyszy w opiece nad dziećmi od momentu ich narodzin aż do wieku młodzieńczego. Jako osoba odpowiedzialna za zdrowie i rozwój najmłodszych, musi posiadać szeroką wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin medycyny. Zdrowie dzieci to jedno z najważniejszych zagadnień dla rodziców, dlatego wybór odpowiedniego lekarza pediatry jest niezwykle istotny. Jakie obszary wiedzy powinien on opanować?
Bóle brzucha u dzieci – przyczyny i leczenie
Bóle brzucha u dzieci to powszechny problem, który może wywołać niepokój zarówno u maluchów, jak i u ich rodziców. Przyczyny tego rodzaju dolegliwości mogą być różne — od zwykłych, gromadzących się w jelitach gazów po poważniejsze problemy zdrowotne. Aby skutecznie pomóc dziecku, warto poznać najczęstsze przyczyny bólów brzucha oraz metody leczenia, które mogą przynieść ulgę maluchowi. Co dobrze wiedzieć na ten temat?
Na czym polega terapia integracji sensorycznej?
Terapia integracji sensorycznej ma na celu pomóc osobom z zaburzeniami sensorycznymi w lepszym przetwarzaniu i integrowaniu informacji sensorycznych, co może prowadzić do poprawy koncentracji, koordynacji ruchowej, uczenia się, zachowania i samodzielności. O tym, na czym polega i jak wygląda jej przebieg przeczytasz w artykule poniżej.
W jakim wieku można wykonać USG u dziecka?
Badanie ultrasonograficzne (USG) to bezpieczna i często wykorzystywana przez lekarzy metoda diagnostyczna u dzieci. Kiedy jest zalecana? Czy można wykonać ją niezależnie od wieku? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Kiedy wskazane jest usunięcie kurzajek u dzieci?
Kurzajki (brodawki wirusowe) są zazwyczaj niegroźnymi, ale uciążliwymi zmianami skórnymi, które mogą wymagać podjęcia leczenia. Choć w większości przypadków znikają same bez interwencji medycznej, każdą zmianę skórną warto skonsultować z lekarzem. Poniżej przeczytasz, jakie są wskazania do zabiegu usunięcia kurzajki u dziecka.
Podejrzenie astmy u dziecka. Do jakiego lekarza pójść?
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć astmę, powinieneś umówić się na wizytę u pediatry, który będzie mógł przeprowadzić wstępną ocenę objawów i skierować dziecko do odpowiedniego specjalisty. Ten krok można pominąć, jeśli chcesz skorzystać z opieki prywatnej. Do kogo więc się zapisać? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Czy testy skórne są skuteczne w wykrywaniu alergii u dzieci?
Testy skórne to najbardziej znana i najczęściej wykonywana metoda diagnostyczna w kierunku wykrywania alergii wśród dzieci. Ma swoje wady i zalety, ale w dalszym ciągu jest skuteczna. O tym, jakiego rodzaju testy alergiczne należy wykonać, powinien każdorazowo zdecydować lekarz prowadzący. Więcej na temat testów skórnych i alternatyw do nich przeczytasz poniżej.
Zaburzenia hormonalne u dzieci. Jak wykryć je wcześnie?
Układ hormonalny odpowiada za utrzymanie w organizmie homeostazy, czyli w najprostszym ujęciu - zbilansowanej gospodarki hormonalnej. Chociaż jego poprawne działanie jest istotne przez całe życie, a bagatelizowanie niecodziennych objawów może kosztować pacjenta uszczerbkiem na zdrowiu, to szczególnie duże znaczenie ma on w wieku dziecięcym i nastoletnim, kiedy organizm dopiero się kształtuje.
Skuteczne metody usuwania kurzajek
Kurzajki to charakterystyczne brodawki pojawiające się najczęściej na stopach oraz dłoniach, choć zdarza im się występować na praktycznie całym ciele. Stanowią przede wszystkim problem natury estetycznej, ale umieszczone w niektórych miejscach, na przykład na podeszwach stóp, wnętrzach dłoni lub pod płytkami paznokci, potrafią być również bardzo bolesne. Za ich powstawanie odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Zarazić się nim można poprzez dotyk – wystarczy bezpośredni kontakt z osobą chorą lub nawet z dotykanymi przez nią przedmiotami, by zaistniała szansa na pojawienie się kurzajek. Na szczęście można je stosunkowo łatwo usunąć.
USG w diagnostyce pediatrycznej
USG, czyli ultrasonografia, to powszechne i niezwykle przydatne nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonywane w celu dokładnemu przyjrzeniu się narządom wewnętrznym. Wykorzystuje się w tym celu fale ultradźwiękowe, których odpowiednie rozpraszanie się oraz odbijanie pozwala uzyskać stosunkowo wyraźny obraz wnętrza ciała. Umożliwia to łatwe zauważenie zmian lub nieprawidłowości. Badanie to jest bardzo często wykonywane na dorosłych pacjentach, ale zaleca się je również w przypadku dzieci. Niektóre z jego rodzajów warto wykonać nie tylko wtedy, gdy podejrzewa się jakiekolwiek problemy, ale również profilaktycznie, by upewnić się, że nie wydarzyło się nic niepożądanego, a rozwój pociechy przebiega całkowicie prawidłowo.